Denedim: Fethiye Tüplü Deneme Dalışı | Serkan Dinç
Heykellerin Selfie Pozları
22 Temmuz 2022
AnonyMouse; Fareler İçin Minyatür Kentler
23 Temmuz 2022

Bu yazıyı aslında Tüplü Deneme Dalışını yaptığım ilk gün yazmam gerekirdi ancak tembellik ve araya giren isteksizlik sonucu yazıyı yazmayı unuttum. Fakat şimdi Tüplü Dalış Eğitimi aldığım hikayemi paylaşmak istediğim için hikayenin ilk çıkış noktasından anlatmak gereği duydum. Bu yüzden geçte olsa Fethiye’de yaptığım Tüplü Deneme Dalışı tecrübemi paylaşmak ve okuyan herkesi teşvik etmek isterim. Konuya dalmadan önce demek istediğim bir kaç şey var; su güzeldir, suyu izlemek, suyun üzerinde olmak çok güzeldir, yüzmek daha güzeldir ama suyun altında olmak mucizedir.

Bu Tüplü Deneme Dalışından yaklaşık 1 yıl sonra dalış eğitimini aldım. Artık PADI Advanced Open Water brövesine sahip yani TSSF standartlarında 2 yıldız denkliğinde dalıcıyım!

2021 yılının eylül ayındaki yıllık iznimi Furkan abim planladı. Kendisi Fethiye’ye taşındığı için heyecanlıydı, ben Fethiye ile tanıştığım için çok heyecanlıydım abimin planlarını öğrenince daha daha heyecanlı oldum. Yamaç Paraşütünden, Tüplü Dalışa kadar bir çok aktiviteyi planlayıp sponsor oldu. Kayaköy’e gittik, Kekova Tekne Turu yaptık hepsi mükemmeldi ama Tüplü Deneme Dalışı apayrı bir deneyim ve tecrübeydi.

Kayaköy demişken, Fethiye’ye gitmeyi düşünüyorsanız Kayaköy: Şapele Çıkan Yollar Çile Doludur yazımıda okumanızı tavsiye ederim. Çünkü Kayaköy hakkında farklı bir deneyim.

İlk Tecrübe Dalış Kıyafeti

İlk önce tavsiye ve tecrübemi paylaşmak istediğim konu kıyafet. Dalış kıyafeti… Özellikle uzun dalış kıyafetlerini giymek ölüm. Herkesin zorlandığı bir konu. Bu yüzden eğer uzun dalış kıyafeti giyiyorsanız mutlaka bir beden büyük giymenizi tavsiye ederim. Çünkü içine girmek kendi bedeninizde çok zor olabiliyor. Kısa kıyafetlerde ise biraz daha kolay ama ben yinede bir beden büyük olmasını tercih ediyorum. Daha dalış kıyafeti giyerken kendini yaralayanlar, sakatlananlar görmek mümkün. O giyinme esasında kendinizi dışardan bir izleseniz, kendi kendinize kahkalar atabilirsiniz. Belkide dünyanın en saçma eylemlerinden biri dalış kıyafeti giymek olabilir.

Ekipman Kuşanma

Dalış kıyafetini giydikten sonra palet ve maskeyi elimize tutuşturup sığ sularda ekipman kuşanmak için eğitimcilerin yanına geçtik. Burada her eğitimci 2 ya da 3 kişi ile birlikte dalıyordu. Biz aktiviteye katıldığımız 3 kişi bir ekip olmuştuk. ekipmanları giymek için hazırlandığımda ilk olarak belime bir kemer bağladılar, yaklaşık 6 kiloluk bir kemerdi. İlk bağladıklarında çok şaşırdım ama sonra suda batmak için gerekli olduğunu söylediklerinde çok mantıklı geldi. Ardından hava tüpünün ve su altında nefes alıp vermemizi sağlayan regülatör takımının bağlı olduğu yeleği sırtımıza geçirip dalışa uygun hale geldik.

İlk Dalışta Instagram İçin Fotoğraf Çekildik

Tüplü Deneme Dalışımız 2 dalıştan ibaretti. 1. Dalış 20 dakikalık bir fotoğraf çekilme dalışıydı, 2. dalış ise 20 dakikalık su altı gezintisiydi. Ekipmanları kuşandıktan sonra fotoğraf çekileceğimiz alana geçtik, burada bizden önce hazırlık yapılmış, ekmek dolu fileler suyun altında bağlanmış ve suyun altındaki canlı çeşitliliği arttırılmıştı. Her yer balık kaynıyordu. Ama her yerde vardılar. Ben hayatımda o kadar çok balığı, balık tezgahında bile görmedim. Sanki çizgi filmden çıkmış ütopik bir sahnenin içinde yaşıyordum. Fotoğraf çekileceğimiz alana giderken balıkların arasından geçmek adeta balta girmemiş ormana dalmak gibi muazzam bir histi. Fotoğraf çekimi esnasında diz çöküp, sıramızı bekledik, fotoğraflarımızı çekildik ve tekrardan bize refakat eden eğitimcimiz ile geri döndük.

2. Dalışta Serbest Yüzdük

2. Dalışta ise serbest yüzdük, artık su altı dünyasını balıklarla paylaşıyorduk. Yine su altındaki balık zenginliği bizimle beraberdi. Fakat bu sefer serbest yüzdüğümüz için su altını daha fazla inceleme fırsatımız vardı. Teknede yaptıkları brifingte su altında hiç bir şeye dokunmamamız söylenmişti ama suyun altında karşılaştığım deniz hıyarından tutunda, taşlara kadar herşeye dokunmak, hissetmek istiyordum. 1 Gün önce yamaç paraşütü yapıp ardından dalmayı denedim ve yamaç paraşütü, dalışın yanında hava cıva gelmişti. Dalarken bir hava tüpüne bağlısınız, süreniz sınırlı vs. bir çok olumsuz durum varken dalışın vermiş olduğu zevk, heyecan ve özgürlük hisse yamaç paraşütünde yoktu. Tamam yamaç paraşütünde de uçuyorsunuz, gökyüzündesiniz ama ne bileyim yukarıdayken suyun altında hissettiğim kadar özgür hissetmemiştim. Sudan çıktığımız zaman abim ile kesin olarak tüplü dalış eğitimi alma kararını verdik…

Fethiye Tüplü Dalış Su Altı Fotoğraf Galerisi

 

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: