Sonunda Tüplü Dalış Eğitimini Aldım! | Serkan Dinç
AnonyMouse; Fareler İçin Minyatür Kentler
23 Temmuz 2022
Doğadayız CMAS 1 Yıldız Dalış Eğitimi
24 Temmuz 2022

Hatay’a geldiğim günden beri dalış eğitimi alma niyetindeydim ama bir türlü bu eğitimler için ciddi bir adım atmamıştım. 2021 Yılının Eylül ayında katıldığım bir deneme dalışından sonra abim ile birlikte tamam dedik, kesin bu işin eğitimini almamız lazım. Eylül ayından beri araştırma içerisindeyiz. CMAS, PADI ve SSI sertifikasyon programları arasında gidip geldik ve en son SSI programı hakkında karar vermiştik. Çünkü SSI teknolojik altyapısı ve argümanları ile diğer dalış eğitimlerinden ayrılıyor. Hatta ücret olarak diğerlerinden daha daha çok ayrılıyor. Bunun için kendimize bütçe oluşturmaya çalışırken abimin Can hoca ile tanışması sayesinde dalış kurslarındaki ufkumuz biraz daha açıldı.

Yukarıdaki fotoğraf 2021 yılının Eylül ayında Fethiye’de yaptığımız tüplü deneme dalışından bir kare. Abimle beraber o gün su altının mükemmelliğini görünce dalıcı olmaya karar vermiştik. Fakat ilk dalış eğitiminde gözlemlediğimiz üzere deneme dalışı ile spor dalışın çok farklı şeyler olduğunu fark ettik. Bunu nasıl açıklarım bilmiyorum ama deneme dalışı hız sınırı olan 4 tekerlekli bir motorsiklet iken tüplü dalış hız sınırı olmayan profesyonel bir yer jeti. Yani üst düzey güvenlikli, korumalı, bir araçtan inip, sınırı olmayan bir araca binmek gibi bir şeydi.

Denedim: Fethiye Tüplü Deneme Dalışı yazımı okumanı tavsiye ederim.

Biz araştırma sürecinde, sorduğumuz sorulara aldığımız cevaplar, verilen tavsiyeler hep daha fazla para harcayıp SSI üzerinden eğitim almamız yönündeydi fakat Can hoca ile tanıştıktan sonra dalış konusunda daha az bütçe ile daha çok işi nasıl yapacağımız hakkında bizi yönlendirmiş oldu. CMAS bir yıldız ile başlayıp, eğitmenin vereceği karar ile PADI Advanced Open Water brövesini alarak 30 metreye kadar dalabilen bir dalıcı olabileceğimizi öğrendik, bizde şansımızı denemek istedik… Bunun altını çizmek isterim, eğitmenin burada sizi su altında yeterli görmesi gerekir. Aksi halde sizi diğer eğitimine kabul etmeyebilir.

PADI için şansımı Denediğimden dolayı ne kadar mutlu olduğumu anlatamam. En son dalışımda 30 Metreye indikten sonra geçirdiğim dakikaları betimlemek için yeterli kelime dağarcığına sahip değilim. Ama basit olarak anlatmak gerekirse badim ile birlikte beni tekneden attılar ve suyun altında geçirdiğim 35 dakikanın her dakikası sanki bir saatmiş gibi geçti, her vurduğum palette Meydan Larousse ansiklopedileri için özgürlüğün tanımını yeniden yazıyordum. Artık eğitim bitmiş, kazandığım becerilerle su altının tadını çıkarmak için avare avare dolaşıyordum. Ferhan Şensoy’un Seyircili Seyir Defterin’de; “karalar çok sınırlıdır, dünya denizden ibaret. Vira demir eyvallah” repliğini ilk duyduğumda çok hoşuma gitmişti. Ama şimdi suyun altında bu repliğin anlamını yaşadım…

Biz artık abim ile beraber PADI Advanced Open Water brövesine sahip yani TSSF standartlarında 2 yıldız denkliğinde dalıcılarız. Bizi bekleyen dünyayı keşfetmenin heyecanını yaşıyoruz. Bu heyecanı yaşamamız için bize destek olan eğitimcilerimiz Can Aksakal‘a, Barış Şana, Muzaffer İNÖZÜ‘ne teşekkür ederiz.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: