Doğadayız CMAS 1 Yıldız Dalış Eğitimi | Serkan Dinç
Sonunda Tüplü Dalış Eğitimini Aldım!
24 Temmuz 2022
CMAS 1 Yıldız Dalış Eğitimi 1. Gün
24 Temmuz 2022

Bir önceki yazımda Tüplü Dalış Eğitimi aldığımı anlatmıştım. Şimdi aşamalarını ve düşüncelerimi anlatmak istiyorum. Uzun süredir dalış eğitimini nerede ve hangi sertifika üzerinden alsak diye araştırıyorduk. Çok fazla eğitim programı var, ücretleri birbirinden çok farklı, eğitim sistemi farklı, dünya üzerinde tanınırlığı vs. derken seçmekte çok zorlandık. En temel olarak 3 farklı sertifikasyon programı öne çıkıyor. Bunlar; PADI, SSI ve CMAS eğitimleri. Karar sürecinde biz CMAS’ı elemiştik. Çünkü araştırırken CMAS bize çok basit geliyordu ve çok fazla kursu olmasına rağmen konuştuğumuz herkes CMAS’ı önermiyordu. PADI ve SSI arasındaydık ama bu noktada SSI teknolojik altyapısı ile bir adım öne çıkıyordu ama maliyeti çok fazlaydı.

Rastlantı olacak ya, birader Doğdayız’da eğitmen olan Can hoca ile tanıştı ve kurslar hakkında, ilerlememiz gereken yöntem hakkında ufuk açıcı bilgiler edindi. Edindiğimiz bilgilere göre CMAS 1 Yıldız dalış eğitimi aldığımızda yeterli dalış sayısına gerek olmadan 2 yıldız dalıcıya denk olan PADI Advenced Open Water Diver eğitimini alabiliyormuşuz. Hem dünya çapında tanınan bir programda 30 metreye kadar dalabilen dalıcı olabiliyoruz hemde bunu bir kerede, yıllık iznimde gerçekleştirebiliyorum. Üstelik SSI’ın 1 yıldız denkliğindeki programıyla hemen hemen aynı maliyet. Aylardır bu konuda araştırma yapıyorduk ama kimse bize bundan bahsetmemişti.

CMAS 1 Yıldız Dalış Eğitimi

CMAS 1 Yıldız Dalış Eğitimi, Doğadayız Dalış ekibi ile birlikte 3 günlük, günde 2 dalış olarak toplam 6 dalışlık ve bol bol teorik eğitimle dolu süreç geçirdim. Her dalıştan önce eğitimciler hem dalış brifingi hem de teori eğitimlerini gerçekleştiriyorlardı. İlk eğitimimiz eğitimcilerin, yüzerliliğimizi test ettikleri dalış oldu. İlk eğitim dalışını gerçekleştirdiğim an Denedim: Fethiye Tüplü Deneme Dalışı yazımda bahsettiğim deneme dalışıyla hiçbir alakası olmadığını gözlemledim, çünkü bu dalışta ne kadar özgür olduğumu fark ettim. Bana dalış senin için nedir diye soracak olursanız; tek kelimeyle “Özgürlük!” derim.

Gerçek Profesyoneller; Doğadayız Dalış Ekibi

Eğitim konularına geçmeden önce, dalış eğitimini aldığım Doğadayız’dan bahsetmek istiyorum. Çok profesyonelliklerine hayran kaldığımı söylersem abartmış olmam. Peki nedir bu profesyonellik? İlk olarak yaptıkları işin ciddiyetindeler. Gözden kaçan küçük bir hatanın, bilginin hayati önlem taşıdığının farkındalar. Taviz verme konusunda katılar, şaka yapmak için problem oluşturabilecek yanlış bir bilgi verseniz dahi suistimal göstermiyorlar. Eğitim verirken defalarca denemekten ve anlatmaktan erinmiyorlar. Geç geldiğiniz bir brifing ya da teori eğitiminde sizi kenara çekip en baştan anlatmaya çekinmiyorlar. (Bizzat başıma geldi.) Mesleğimden dolayı hayati tehlike arz edecek birçok brifing ve eğitim gözlemledim. Bu ekip kadar ciddisi gerçekten az. İşte bu yüzden gerçek profesyoneller diyorum.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: