Endonezya’da İnternetler Google’dan | Serkan Dinç
Facebook “Yerel Market” Özelliğini Test Ediyor
30 Ekim 2015
Android 7 İsmi Ne Olur?
Hiç İşimiz Gücümüz Yok Bunu Tartışacağız
31 Ekim 2015

Geri dönük olarak baktığımda sosyalimci.com’da Google hakkında bir haber paylaştığımı hatırlıyordum. Bir arama yaptım ve gördüm. Evet paylaşmışım bir değil birden çok paylaşmışım ancak şuanda içlerinden bir tanesi beni ilgilendiriyor. Beni ilgilendiren haber Google Project Loon! Bu projenin asıl amacı daha önce de dünyanın gelişmemiş bölgelerine interneti yaymaktı. Google X departmanı tarafından geliştirilen Project Loon ile, güneş enerjisi ve uzaktan kumanda ile çalışan balonlar sayesinde ücretsiz internet bağlantısı sunmayı hedefliyordu Google fakat Endonezya’da ki GSM firmaları Google’a ulaşarak bu ücretsizlik olayını biraz daha karıştırmışlar. İşte kapitalizm böyle bir şey!

Endonezya, 17 bin 508 adadan olaşan bir ülke ve haliyle böyle bir coğrafyada internet hizmetlerinin sağlanması da son derece zor. Aslına bakılırsa rakamlar da bu duruma paralel bir görüntü sergiliyor. 250 milyon nüfuslu ülkede 100 milyondan fazla insana hala internet erişimi sağlanamıyor.

Bu şartlar altında geleneksel yollarla internet sağlamanın daha maliyetli olduğuna karar veren Endonezyalı GSM operatörleri, Google‘ın desteğiyle Project Loon‘u kullanmaya karar vermiş. Project Loon, Google’ın uzun süredir üzerinde çalıştığı ve önemli aşama kat ettiği bir proje. Proje kapsamında geliştirilen balonlar stratosfere yerleştirilerek, yeryüzündeki antenlerle bağlantı kuruyor ve çok geniş bir alana internet erişimi sağlıyor. Ve havada kaldıkları süre boyunca ihtiyaç duydukları enerjiyi de güneşten sağlıyorlar. Fakat yine de bir balonun havada kalma süresi şimdilik 180 günden biraz daha fazla. Ve her bir balon yaklaşık olarak 125 kilometre karelik bir alana internet sağlayabiliyor.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: