İngiltere’de Suçluları Dronelar Yakalayacak | Serkan Dinç
Sipariş Getiren Robot Üretildi
3 Kasım 2015
Apple Kampüs 2 İnşaatının Son Hali
5 Kasım 2015

Bugün bu paylaştığım ikinci robotik haber olacak. Daha öncede Sipariş Getiren Robot Üretildi başlığıyla bir haber paylaşmıştım. Karşımıza bu tarz haberlerin bu kadar sık çalışması hem insanoğlunun geliştiğine hemde insanoğlunun hayatını kolaylaştırarak bazı mesleklerin ortadan kalkabileceğine işaret olabilir. Ne demiş şair İşaret Aldığın Gün Atandan Yürüyeceksin Yürüyecekler Arkandan. Yinede yürüyeceksen insanlığın hayrına bir yere yürümemiz gerektiğinin altını çizerim.

İngiltere’de Devon ve Corwall’da polisler, olay yeri çevresini arama ve fotoğraflama gibi şeyler için DJI Inspire 1 drone’larını kullanmaya başladı. Suç mahalinin çeşitli açılardan fotoğraflarını çekecek olan drone’lar ayrıca hem olay yeri çevresini aramada hem de kayıp insanları bulma için yapılan bölge taramalarında kullanılacak.

Bu drone’ları kullanmak CAA yeterlilik belgesine sahip olmanız gerekmekte ve şimdiden üç polis bu belgeyi almaya hak kazanarak drone’ları kullanmaya başlamış durumda. Devon ve Corwall’da başlayan bu drone kullanımı çevre şehir ve kasabalara da hızla yayılmış durumda. Şimdiden pek çok farklı yerdeki polis teşkilatları drone tanıtımları ve kendi drone’larını kullanıma geçirmeleri konusunda çalışmalara başlamış durumda. Konuyla ilgili CAA yeterlilik belgesi sahibi olan polislerden birinin yaptığı açıklama şu şekilde;

Özellikle kayıp insanların bulunması için yürütülen çalışmalarda arazi yapısı olarak ulaşımın zor olduğu yerlerde drone’ların kullanımı büyük önem taşımakta. Ayrıca olay mahaline hızlı bir şekilde ulaşabilen drone’lar, geniş görüş açıları sayesinde de polislere gerekli bilgiyi ve yönlendirmeyi verme konusunda oldukça başarılı olabilirler.

polis-dronelar-1

polis-dronelar-2

The Qube is flown in a demonstration in Simi Valley, California, October 19, 2011. The tiny drone with four whirling rotors swoops back and forth about 200 feet above the ground scouring the landscape and capturing crystal-clear video of what lies below. (Gary Friedman/Los Angeles Times/MCT)

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: