Sipariş Getiren Robot Üretildi | Serkan Dinç
10 Dakika’da Kendi Uygulamanızı Yapmak İster Misiniz?
3 Kasım 2015
İngiltere’de Suçluları Dronelar Yakalayacak
3 Kasım 2015

Son dönemlerde robotlar yada robotik yapılar günlük yaşantımızın neredeyse her yerine girdiler. Gerçi zaten otomatlar olarak her yerdeydiler fakat artık daha fazla seçenekte ve daha işlevseller. Ancak ne kadar işlevsel oldukları tartışılır. Neden tartışılır bende bu yazıyı onun için yazıyorum zaten. Starship Technologies tarafından geliştirilen ve adı “Local Delivery Robot” olarak geçen bu sipariş robotu 6 tekerleği ile yarım saatlik mesafeler için sipariş getir götür işi yapabilecek. Önümüzdeki yıl Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık’ta özellikle müstakil evlerin yoğunlukta olduğu banliyölerde kullanılacak olan bu robot trafiğe çıkmak yerine kaldırımdan bir insanın yürüdüğü hızda ilerlemesiyle dikkat çekmekte.

İlk aşama olarak Londra’nın Greenwich bölgesinde test edilen robot oldukça işe yaramış. Boyutları çok büyük olmayan ve fazla ağırlığa sahip olmayan siparişleri gönderebilecek bu robotta drone gibi uzaktan kontrole gerek kalmıyor. Siz gerekli koordinatları belirttikten sonra tin tin giden sipariş robotu nasıl bir etki uyandıracak bilinmiyor. Ancak bu tarz bölgelerde fazlasıyla işe yarayabilir. Çünkü bu robotun en büyük artısı bir motorsiklete kıyasla çok daha az enerji tüketiyor ve haliyle çok daha hesaplı olacak.

BU ROBOT TÜRKİYE’DE NE OLUR?

Ben hemen söyleyeyim o iş olmaz! Niye olmaz? Abi düşünsene adamlar yol göstermekten başka hiç bir işe yaramayan yol tabelalarını çalıp üzerinde saç tava yada ne bileyim evin bir köşesinde dekor olarak kullanıyor. Sen böyle bir zihniyete sahip ülkede elektronik bir yapıyı sokağa tek başına salacaksın? İlk olarak tehlike 1: robotun taşıdığı kargo bir kere güvende değil. Yolda aaa ne taşıyo lan bu bir bakayım? Dedikten sonra açıp bakan açılması için şifresi falan varsa kırmaya çalışan, açtıktan sonra hmm güzelmiş diyip sahiplenen çok insan olur. Ardından tehlike 2: ahanda bende böyle bir şey arıyordum falan deyip alıp evine götürüp parçalayıp inceleyen yada parçalayıp içinde para edecek bir maden arayan insan çok olacaktır! Burası Türkiye!!!

151102_EYE_SidewalkRobots1.jpg.CROP.original-original

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: