13. Kat (The Thirteenth Floor) | Serkan Dinç
Sniper Fruy | Windows Store
12 Ocak 2016
Zihni Kuvvetlendirmenin 5 Yolu
Zihni Kuvvetlendirmenin 5 Yolu
14 Ocak 2016

Çok alakasız bir zamanda karşıma çıkan bu filmi çok alakasız bir şekilde izledim. Çalışmak istiyordum ve kafamı toplamama biraz motivasyona ihtiyacım vardı. O arada web sitelerini dolaşayım da bakalım yeni olarak ne filmler varmış diye bakınırken bu film dikkatimi çekti ve o an çalışmam gerekiyorken işi gücü bıraktım bu filmi izlemeye karar verdim.

13. Kat (The Thirteenth Floor)

13. Kat (The Thirteenth Floor)

Filmi izlemeye başladığım ilk dakikalarda “Bumu bilim kurgu?” falan diye kendi kendime söylenmeye başladım. Açıkçası 10 dakika izledikten sonra bir 10 dakika daha şans verdim ve ardından tekrar çalışmaya döneceğim diye totem yaptım. Fakat bu 10 dakikayı takip eden dakikalarda aklımda sadece iki fikir kaldı. Bu fikirlerden birincisi “Film süper fakat biraz daha hızlı olabilir.” cidden film çok yavaş başlıyor ve yavaş yavaş hızlanıyor. Artık filmin sonuna geldiğinizde “Yokya daha yeni başlamıştı neden şimdi bitiyor” yada “Bu kadar mıydı yani” diye kendinize sorular sorabilirsiniz. Açıkçası ben sordum. İkinci düşüncem ise 13. Kat filmi 1999 yapımı oluğu için bu filmin günümüz teknolojileri kullanılarak daha çekici bir şekilde tekrardan çekilmesi.

Açıkçası bu film tekrardan çekilecek olsa son zamanlarda piyasaya çıkan yapay zeka yada beyin ile ilgili filmlerden daha çok beğenilir. Mesela Lucy Filmi farklı bir film fakat son sahnesine bakıldığında kadın kendisini dijital ortama yüklüyor falan benzerlikler gösteriyor. Onun dışında mesela Johnny Depp’in Evrim Filmi ile bir çok ortak noktası var ve bu film tekrar çekilse bu filmi kesinlikle tokatlar diyebilirim.

Film hakkında daha söylemek istediğim bir çok konu var fakat spoiler vermek istemiyorum o yüzden anlatıma girmeyeceğim. Fakat film beni bir noktada çok acayip bir ters köşe yaptı. Onu paylaşmadan geçemeyeceğim.

13. Kat Filmi Spoiler

13. Kat Filmi Spoiler

Film öyle bir noktaya geliyor ki makineye bağlanıp kahramanımızın gittiği sanal dünya kendini ele veriyor. Ve bu sayede aklımızda sanal dünyadaki bazı kişilerin bizim bildiğimiz dünyaya geçiş yaptığı fikri aklımıza yerleşiyor. Fakat tam bu noktada “kapalı bir devre olan bu sanal dünyadaki kişiler nasıl oluyor da bildiğimiz dünyadaki bazı kişilerin yerine geçmeye başlıyor?” diye soru takılıyor aklıma. Belki şimdi kafanız karışmış olabilir şöyle açıklayayım.

Şimdi telefonumu usb kablosu ile kendi bilgisayarıma bağladım. Senin bilgisayarınla benim bilgisayarım yada telefonum hiç bir şekilde bağlı değil. Fakat benim telefonumda ki bir veri senin bilgisayarında nasıl çıkabilir? Anlatabildim mi?

İşte tam bu noktadan sonra öğreniyoruz ki meğerse bizim bildiğimiz gerçek dünyada bir sanal dünyaymış… İşte burası beni benden alan bölüm oldu ve film benim için tekrar başladı.

13. Kat Filmi Türkçe Dublaj İzle


13-kat-film-izle-1

13-kat-film-izle-2

13-kat-film-izle-4

13-kat-film-izle-5

13-kat-film-izle-6

13-kat-film-izle-7

13-kat-film-izle-8

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: