Annihilation “Yok Oluş” Mantık Hatası Filmlerde Bugün | Serkan Dinç
The Gentlemen “RaconKesen Centilmenler”
17 Şubat 2020
Mesken 046 Cafe &Pub
1 Mart 2020

 

Annihilation/Yok Oluş, romandan kurgulanan bir film olarak dikkat çekse de izlemeye başlayınca acaba kapatsam mı yada bu kadar izledim izlemeye devam edeyim bare dediğiniz bir film. Genelde Roman uyarlamaları güzel film olur fakat bu uyarlamada ciddi sorunlar var. Bunun sebebi tam olarak nedir bilmiyorum ama bu sorunların romandan ötürü olması beni korkutuyor açıkçası. Yok Oluş, Uzaydan gelen ne olduğu belirlenemeyen cismin, bir deniz fenerine çarpması sonucu ortaya çıkan değişik ışık hüzmelerinin çevrelediği ve sürekli genişleyen bir alan içirisinde yaşanan olayları anlatıyor.

Başrol oyuncularımızdan olan Lena’nın eşi Kane X Bölgesine gitmiş ve bir yıl sonra oradan tek sağ dönmüş kişidir. Fakat döndüğünde hiç bir şey hatırlamıyor ve bilmiyordur. Bu yüzden eşi Lena’nında içinde bulunduğu bir ekip X Bölgesine tekrardan bir keşfe gider ve burada yaşadıkları anlatılır ama büyük bir saçmalıktan ibarettir. Film başlı başına mantık hataları ile dolu. Filmi izlediğim 2 gün oldu, bu yüzden pek aklımda kalmadı ama hatırladığım kadarıyla yazmak istiyorum;

  1. Farklı ışık hüzmelerinin oluşturduğu bir alan içine giriyorsunuz. Robotik araçlar buraya girdiğinde iletişimi kesiliyor. Yani radyasyon olma ihtimali çok yüksek ve siz bu bölgeye hiç bir koruyucu kıyafeti olmadan 5 kişiyi rahatlıkla gönderiyorsunuz. Bakın bu büyük bir saçmalıktır.
  2. Son görev için 5 tane alanında uzman kadın bu bölgeye gidiyor. Biri fizikçi, biri psikolog, biri biyolog gibi uzmanlık alanları var. Yani bu insanlar elleri kalem tutan aydın kişiler. 3 Senedir asker yolluyorsunuz, robotik araç yolluyorsunuz hepsi kayboluyor yada iletişimi kesiliyor yani riskli/tehlikeli bir bölge burası ama siz bu 5 bilim insanını bu tehlikeli bölgeye ellerini kollarını sallayarak sadece ellerine makineli tüfek vererek gönderiyorsunuz. Bakın bu çok büyük bir saçmalıktır. 3-4 tane bu tarz film izleyen herkes bilir böyle tehlikeli bir yere hiç bir bilim insanı yanında güvenliğini sağlayacak asker olmadan gönderilmez.
  3. Askermiş gibi gönderilen bu 5 bilim insanı üzerlerinde kamuflaj benzeri bir kıyafet, sırtlarında kamuflaj çanta olmasına rağmen renkli renkli çadırlar kullanmakta. Yav siz yeşil doğada sarı rengiyle kamufle olmaya çalışan bir canlı gördünüz mü? Gözünüzü seveyim kaplanların bile siyah çizgileri var. Böyle askeri bir giyinme şekli mi var?

Bunlar ve bunlar gibi çok fazla mantık hatası var. Filmin konusu güzel ama çok fazla mantık hatası var. Görseller falanda güzel yani ama çok aşırı mantık hatası var. Ben bu filmi tekrar izlemem, yinede siz ben bir bakayım derseniz çok fazla mantık hatası var derim ama izlemeyin demem. Yinede bir fikir, filmi izlemek yerine kitabına bakmak gerek. Acaba kitabı nasıl?

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: