İzledim: Bütün Çılgınlar Sever Beni | Serkan Dinç
1984 – Büyük Gözaltı Perdeci Oyuncuları
5 Haziran 2021
Dinledim: Leonard Cohen – You Want It Darker
18 Haziran 2021
Hakkında yazmakta geç kaldım ama 5.06.2021 tarihinde Moda Sahnesi‘nin yayınladığı online gösterimde Bütün Çılgınlar Sever Beni adlı tiyatro oyununu izledim. İzlediğim gibi hakkında yazmak isterdim ancak işler güçler ve motivasyonum buna pek hazırlıklı değildi.

Bütün Çılgınlar Sever Beni Tiyatro Fragmanı

Bütün Çılgınlar Sever Beni tiyatro oyunu Stefan Tsanev tarafından yazılmış, Hüseyin Mevsim tarafından Türkçeye çevrilmiş ve Moda Sahnesi‘nde izleyicileri ile buluşmuş. Kontrolden çıkmış bir kıskançlığın etrafında şekillenen bir hikâye. Mert Fırat ile Öznur Serçeler evli bir çifti, Volkan Yosunlu ise kendini bu evliliğin içinde bulan yakın arkadaşı canlandırmaktadır. Oyun aslında hemen hemen klişe üzerine kurulu oldukça basit bir oyun. Çok büyük bir numarası yok. Fakat birkaç ince dokunuş oyundan keyif almamızı sağlıyor. Bu dokunuşlardan biri evlerin, kendi inşaa ettiğimiz hapishaneler olduğu gerçeği ve Angel’ın, Maria’ya okuduğu şiir… Klasik olarak aldatan erkek rolü, aldatıldığının farkında ama bir şey çaktırmayan kadın rolü ve o kadına âşık olan, kadını gerçekten hak ettiğini düşüneceğimiz arkadaş karakterleri var karşımızda.

Tiyatro Oyunu Hakkında

Girişte de bahsettiğim gibi oyun rutin klişeler ile dolu, basit ve akıcı. Oyunun her dakikası akıyor ancak öyle ahım şahımda bir keyif yok. Yine de bu cümleleri kurmadan önce keşke tiyatroda canlı kanlı izleyipte öyle yorum yapsam diyorum. Oyunda 3 karakter bulunuyor. Evli çiftimiz Yosif ile Maria ve bu çiftin tanışmasına vesile olan, onların arkadaşı Angel… Yosif çok kıskanç bir kocadır ve eşi de inanılmayacak kadar kontrollü ve bu kıskanç kocanın inanamayacağı kadar sadıktır. Yosif bu duruma inanamadığı için sürekli olarak Maria’yı takip eder, bir açığını bulamaz. Bu sebepten dostu Angel’a gelerek ondan bir iyilik ister. İstediği bu iyilik ise Cervantes’in Don Kişot’undan aşağıda paylaştığım alıntıyla başlar;

“Sana güvenerek şunu söyleyeceğim ki, dostum Lotario, beni kıvrandıran şey, eşim Camila’nın gerçekten benim düşündüğüm kadar iyi ve mükemmel olup olmadığını bilmek arzusudur. Bu gerçeği öğrenmemin tek yolu ise, iyiliğinin ayarını ortaya çıkaracak şekilde onu sınamak; altının ayarının ateşle ölçüldüğü gibi. Çünkü bence, sevgili arkadaşım, bir kadının namusu, ne kadar peşine düşülüp düşülmediğiyle ilgilidir…”

Bütün Çılgınlar Sever Beni Oyuncuları

Mert Fırat, Öznur Serçeler ve Volkan Yosunlu… Bu oyuncular içinde bir tek Mert Fırat’ı tanıyorum. Sinema oyunculuğu gibi tiyatro oyunculuğu da kendini belli ediyor ama Mert Fırat’ı bu oyunda Yosif rolünde değil de Angel rolünde görmek isterdim. Göz alışkanlığımı bilmiyorum ama fırlama karakter rolü Mert Fırat’ın üzerine pek oturmadı. Mert Fırat’ın canlandırdığı Yosif karakteri çok yayvan ağızlı, bulunduğu kabın şeklini alan sıvı bir karaktere sahipti ama Mert Fırat sanki daha fırlama bir karakter oynamaya çalıştığı için bir şeyler eksik kalmış gibi geldi. Ama şu kesin ki Angel rolünde Mert Fırat olsaydı, Angel rolü çok daha değişik bir karakter olabilirdi. Bu arada Yosif rolüne Ayıp Ettik tiyatro oyununun bir bölümünde eşini aldatan koca rolü oynayan Dost Elver oynamış olsaydı… Mert Fırat’ı Yosif olarak görüp, Angel’ın yanına geldiğinde ilk konuşmaya başladığı an bunu söyledim. Bu karakteri Dost Elver oynamalıymış.

Genel anlamda olumsuz bir yazı oldu sanırım ama siz bana pekte bakmayın. İlk paragrafta söylediğim gibi basit ama akıcı bir oyun. Benim bulunduğum memleket gibi tiyatroya uzaktaysanız online gösterimleri olan bu tiyatro oyunlarını mutlaka izlemelisiniz.

 

Bütün Çılgınlar Sever Beni Galeri

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: