İzledim: Godfather Of Harlem | Serkan Dinç
İzledim: Reha Özcan’dan “Bir Garip Orhan Veli”
8 Eylül 2021
Gittim: Batıayaz Ermeni Kilisesi “ASDVAZAZİN”
9 Eylül 2021

Uzun süredir yazmak isteyipte ertelediğim yazılardan bir tanesini daha yazıyorum. Netflix’in popülizme feda ettiği kalitesinin ardından, ekranlarda kaliteli yapımlar izlemek bir yana dursun iyice dizi izlemeyi bırakmıştım ki İnstagram’da gördüğüm Amazon Prime reklamı ile Godfather Of Harlem dizisini tanımış oldum. Dizi öyle bir dizi ki, sadece reklamı ile bir efsanenin doğuşu olduğunu söylemek mümkün. Kült demek istemiyorum çünkü sinema seyircisi tarafından çok yanlış kullanılıyor bu kelime. O yüzden dizi tarihine adını altın harflerle yazdıracak dizi diyelim.  

Godfather Of Harlem Konusu

Godfather of Harlem dizisinde Bumpy lakabıyla bilinen Ellsworth Raymond Johnson yani bizim Bumpy Johnson diye tanıdığımız ve şu ana kadar eminim izlediğimiz birçok Amerikan mafyası temalı yapımda, mutlaka denk geldiğimiz gerçek bir karakter. Bu sebepten dolayı tamamiyle gerçek hayattan kesitlerden uyarlanmış ve zaman zamanda gerçek yaşanan olayların görüntüsüyle pekiştiriliyor. Harlem ve zenciler için canını dişine takmış olan mahallenin mafyası demek istemiyorum çünkü tam bir kabadayı tipi olan Bumpy Johnson’ın hapisten yani Alcatraz’dan çıktıktan sonra Harlem’de yeniden ipleri eline alma mücadelesini bize anlatıyor. Ama bu nasıl bir anlatım tarzı?

Dizi öyle bir zamanı anlatıyor, öyle bir döneme denk geliyor ki sadece Amerikan tarihini değil, hemen hemen dünya tarihini ilgilendiriyor. Dizide Kennedy suikastı, afro Amerikalı zencilerin özgürlük mücadelesi, italyan mafyalarının hayatları, Amerikan tarihinin ilk zenci kongre üyesi, aktivist ve papaz olan Adam Clayton Powell Jr. ve benim için dizide en dikkat ettiğim karakter Malcolm X‘in de içinde bulunduğu ve bu olayların hepsinin senkron bir şekilde kronolojik olarak ilerlediği tarih dersi gibi bir dizi. Dizide sadece tarihte görmüyoruz; aksiyon, şiddet, macera, gerilim, entrika ve politika gibi bir türü içinde barındırıyor. Ya hani biraz daha sokak ağzıyla konuşursak içerisi şampiyonlar ligi gibi mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

Malcolm X‘in dizide geçen bir sahnede “Hristiyanlık bağışlanmasını mı, yoksa İslam adaletini mi istiyorsunuz?” konulu harika konuşmasını izlemenizi tavsiye ederim. Malcolm X’in konuşması için tıkla!

Godfather Of Harlem Oyuncuları

Dizinin oyuncu kadrosu da beni çok etkiliyor. Öncelikle Bumpy Johnson rolünde Forest Whitaker‘ı görüyoruz. İzlediğim birçok filmde yan rol oynayan oyuncu bu kazandığı tecrübesiyle bu dizide adeta yıldızlaşmış. Özellikle Okan Bayülgen’in Yalın Alpay ile olan bir sohbetinde bahsettiği bir durum var. Okan Bayülgen; “İyi yardımcı oyuncular sayesinde yapım güzel olur ama yanroldeki oyuncular kötü olursa başrolün pek önemi kalmaz” diyor. İşte Forest Whitaker’da oynadığı birçok yapımda yanrolü olduğu için zirveye taşımış ve Godfather of Harlem dizisinde ise kariyerinin zirvesini yaşatıyor.

Bumpy Johnson’ın ezeli düşmanı, ebedi dostu gibi saçma bir paradoksu uygun gördüğüm Harlem’deki İtalyan Mafya Lideri Vincent ‘ChinGigante rolünde ise benim Dardevil dizisinde Wilson Fisk rolü ile tanıdığım Vincent D’Onofrio var. Bu adam kötü adam rollerinde gerçekten çok iyi. Mahallemizin papazı, zencilerin savunucusu, ilk zenci kongre üyesi Adam Clayton Powell Jr. rolünde ise Breaking Bad dizisinde Los Pollos fast food zincirinin sahibi, büyük uyuşturucu dehalarından biri olan Gustavo Fring rolünü canlandıran Giancarlo Esposito var. Braking Bad dizisinde oyuncuyu hep ciddi, sessiz bir karakter olarak gördük ancak bu sefer o rolün tam tersi olarak çok aktif, konuşkan ve sürekli güler yüzlü bir karakter olarak izliyoruz. Bu iki rol arasında iki farklı insanı bize adeta yaşatıyor. Gerçekten çok güzel bir oyunculuk. Ve benim dizide en dikkat ettiğim karakter. Malcolm X! Nigel Thatch bu karakteri canlandırıyor. Daha öncede Selma filminde bu karakteri canlandırmış ve gayet başarılı olmuştu. Nigel Thatch sanırım bu dünyaya Malcolm X’i canlandırmak için, Malcolm X’in yan çarı olarak gönderilmiş. Bunun başka bir açıklaması olamaz. Bir insan, Malcolm X’ten daha iyi Malcolm X olabilir mi? Olmuş işte…

Godfather of Harlem Bumpy Johnson

Godfather of Harlem Bumpy Johnson

Bumpy Johnson

Dizinin ana kahramanı Bumpy Johnson’u, 2007 yılında En İyi Erkek Oyuncu Ödülü bulunan ünlü oyuncu Forest Whitaker canlandırıyor. Aslen Güney Caroline / Charleston doğumlu olan Bumpy Johnson çocukluğunda ailesi ile birlikte Harlem’e taşındı. Alnındaki büyük yumru nedeniyle ona “Bumpy” lakabı takıldı. Her zaman şık ve tarz giyinirdi ve ikili ilişkilerinde daima zarif davranırdı. Harlem’de hüküm sürdüğü yıllarda yoksullara ve muhtaçlara daima yardım ederdi. Ancak, konu iş olduğunda daima silahlı gezer, acımasız davranırdı. 40’dan fazla kişiyi öldürdüğü tahmin ediliyor.

Godfather of Harlem Vincent Louis Gigante

Godfather of Harlem Vincent Louis Gigante

Vincent Louis Gigante

Chin lakabıyla da anılan ünlü mafya babası Vincent Louis Gigante İtalyan kökenlidir. Amerika’nın en ünlü 5 mafya ailesinden biri olan Genovese’nin yöneticileri arasında yer almıştır. 1944-1947 yılları arasında profesyonel boksör olarak ringlerde dövüşmüştür. Zamanla güçlü bir suç imparatorluğu kuran Vincent Louis Gigante 1992 yılında ABD’deki en güçlü suç patronu olarak kabul edildi. Dizide Vincent Louis Gigante karakterine Vincent D’Onofrio hayat veriyor.

Godfather of Harlem Malcolm X

Godfather of Harlem Malcolm X

Malcolm X

Gerçek ismi Malcolm Little olan Malcom X, adına onlarca kitap yazılmış, filmleri çekilmiş bir siyasetçi ve insan hakları savunucusudur. Tarihte gelmiş geçmiş en etkili Afro Amerikalılardan biri olarak kabul edilir. 20 yaşında iken Nation of Islam cemaatine katılmış, Elijah Muhammed’den sonra cemaatin en önemli ismi kabul edilmiştir. Dünyanın en iyi boksörlerinden biri olarak kabul edilen Muhammed Ali (Cassius Clay)’nin de yine Nation of Islam’a katılması onun sayesinde gerçekleşmiştir. 

Godfather of Harlem Mayme Johnson

Godfather of Harlem Mayme Johnson

Mayme Johnson

Bumpy Johnson’ın karısıdır, dizide Ilfenesh Hadera tarafından canlandırılmaktadır. 2008 yılında kocasının hayat hikâyesini anlatan “Harlem Godfather” isimli bir kitap yazdı. Woodlawn Mezarlığı’ndaki eşinin gömülü olduğu söylenen arsanın sahibidir, ancak Bumpy Johnson’un orada gömülü olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur.

Godfather Of Harlem Adam Clayton

Godfather Of Harlem Adam Clayton

Adam Clayton Powell Jr.

29 Kasım 1908 yılında doğan Adam Clayton Powell Jr. Amerika Kongresi’ne seçilen ilk Afrika kökenli Amerikalı’dır. Hayatı birçok iniş çıkış ve çalkantıyla doludur. Siyahi vatandaşların haklarını kazanmasında aktif rol oynamıştır. Dizide ünlü oyuncu Giancarlo Esposito tarafından canlandırılıyor.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: