Upgrade Film Yorumu | Serkan Dinç
İnteraktif Sıradışı Audi TT Broşürü
26 Mart 2017
Elif Akay ve Aek Creative Bursa Bürsu Belediyesi Boyanmış Trafoları
Bursa Gürsu’da Elektrik Trafolarına Renk Geldi
13 Eylül 2018
Tümünü Göster

Upgrade Film Yorumu

Upgrade Film Afişi

Yönetmen, yapımcı falan vs. pek takip ettiğim yada araştırdığım yoktur. Bu yüzden bu filmin yönetmeni, yazarı, yapımcısı kim bilmiyorum. Fakat şöyle bir tahminim var; bir birleri ile çok iyi anlaşan bir takım sinemadan anlayan arkadaşın aklına çok güzel bir fikir gelmiş. Ki fikir gerçekten çok güzel. Ve bu güzel fikir için bir film çekelim diye aralarında karar vermişler. Filmi de çekmişler çekmesine fakat olmuş mu? Yani… Olmamış da diyemeyiz ama olmuş da diyemiyorum açıkçası. Keşke daha paralı ve bu işin içinde olan bir stüdyoya satsalarmış bu güzelim senaryoyu ortaya daha önce izlediğim geleceğin dijital dünyasını yansıtan o mükemmel filmler gibi bir film çıkabilirmiş!

Upgrade Film Yorumu

Bu sahneye gerçekten hayran oldum. Mükemmel bir sahneydi ve aynısından bende evime istiyorum!

Filmin senaryosu aslında insanoğlunun bu robot muhabbeti çıktığı günlerden beri korktuğu şeyi anlatıyor aslında. Hatta bunu bir metafor olarak yazar çekirdek aile üzerinde göstermiş. Kadın robotları, yeni dünya düzenini, dijital dünyayı savunurken, teknolojiye alışamamış olan teknisyen adam ise tamamen robot düşmanı biri. Bu açıdan bakıldığında klişe olarak gelebilir ama herkesin üzerinde durmuş olduğu bu klişeyi çok güzel yorumlamış sayın yazar. Üstelik filmin sonundaki ters köşe ile gizem ve bilim kurguyu aynı anda seven benim gibi izleyiciler için oldukça tatmin edici bir sondu.

Upgrade Film Yorumu

Gray, Zenci dedektif ile karısını öldürenler hakkında sohbet ederken

Tatmin edici dememe rağmen yazının başında neden “Filmi de çekmişler çekmesine fakat olmuş mu? Yani… Olmamış da diyemeyiz ama olmuş da diyemiyorum açıkçası.” böyle bir cümle kurdum diye soracak olursanız film kendi için göstermiş olduğu teknolojik ilerlemeyi film ortalarında gösterdiği ortamlar ile çelişki yaşattırıyor. Yani bir yanda otonom araçları gösterirken koskocaman tır filolarında hâlâ eski model tırlar çalışmakta.

Upgrade Film Yorumu

İşte saçma mimari muhabbeti

Yazıya yazmayı unuttum şunuda ekleyeyim. Robotik gelişmelerde artık nanobot seviye kadar indirilen silahlar arasında adamın koluna koyulan silahın dolduruluşu da tamamen rezalet. Bu güzelim senaryo böyle kurgulanmaması gerekiyordu!

Upgrade Film Yorumu

Size bahsettiğim şu saçma koldan çıkan tüfeğin fragmandaki kesiti

Filmin başında gösterilmiş olan şehir kompozisyonunda gelişmiş üst düzey teknolojik mimari harikası gökdelenler, yollar vs bulunurken filmin için devamı sahnelerinde tamamen günümüz yaşantısı ile aynı ortamlar bulunmakta. Tamam film zaten bir arka sokak filmi çokta teknoloji harikası mimarı yapılar beklememek gerek ama ilk başta vaat ettiği mimari filmin arasında azda olsa gösterilmeli. Sonra o kadar yüksek teknoloji varken hâlâ limanlarda günümüzde kullanılan vinçler kullanılıyor. Madem bu kadar droneler, otonom araç gereçler var neden hâlâ aynı vinç sistemleri? Limanlar hiç o çağın mimarisine uygun değil. Beni daha fazla konuşturmayın siz az çok demek istediğimi anladınız… Böyle bir film işte. Öyle çokta büyük bir beklentiniz olmasın ama kötüde bir film değil hani…

Hee unutmadan birde filmin Türkçe alt yazısı gerçekten çok kötüydü! Resmen filmi TRT ekranlarında yayınlamak için alt yazı yapmışlar!

 

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Sosyal Medya, Kurumsal - Kişisel Web Sitesi ve E-Ticaret sitelerinde çözümler üretiyorum. Şuanda Pio Ajans, Sosyalimci gibi dijital hizmetler veren kurumlara destek veriyor ve freelance çalışmalarıma devam ediyorum.

1 Comment

  1. Mesut dedi ki:

    Merhaba. Rica ediyorum film yorumu yapma bir daha 🙂

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: