CMAS 1 Yıldız Dalış Eğitimi 1. Gün | Serkan Dinç
Doğadayız CMAS 1 Yıldız Dalış Eğitimi
24 Temmuz 2022
CMAS 1 Yıldız Dalış Eğitimi 2. Gün
3 Ağustos 2022

İlk gün 1 yıldız dalıcı adayları olarak baya kalabalık bir gruptuk. Grubun içinde Hataylılarında bulunması beni izinde bile çalışıyormuş gibi hissettirdi ama izne iş götürmedim tabii. İlk gün, ilk eğitim dalıştan önce teknede gerçekleşti. Bu teorik eğitim; temel dalış işaretleri, dalış elbiseleri ve yardımcı malzemeler, yüzerlilik ekipmanları ve güvenli dalış kuralları üzerine oldu. Ardından dalışta yapacağımız becerilerin brifingine geçildi. İlk gün yapacağımız ilk dalışta, yüzeyde nötr yüzerlilik kontrolü, kontrollü yükselme ve alçalma becerini gerçekleştirdik.

Birinci Gün, Birinci Dalış

Yaklaşık 20 dakika boyunca suyun altında eğitimcilerimiz ile birebir vakit geçirdik. Kalabalık bir grup olduğumuz için her dalıcı adayının üzerinde onu kontrol eden eğitimciler sağa sola dağılmış halde oraya buraya gidiyorlar komik bir sahneydi. Komik olduğu kadar da sessiz, uçsuz bucaksız bir maviliğin içinde özgürlüğümü bulduğumu hissettiğim bir andı. İlk dalışımı Can Aksakal hocam ile gerçekleştirdim ve ardından eğitim boyunca tüm eğitim dalışlarında Barış Şan hocam yanımdaydı.

Birinci Gün, İkinci Dalış

Öğleden sonraki ikinci dalışta sabahki teorik eğitim hakkında tekrar yaptıktan sonra suyun altında yapacağımız becerilerin brifingini aldık. Bu beceriler; regülatör bulma, regülatör temizleme (nefesle), regülatör temizleme (butonla), yarım maske tahliye becerileriydi. İkinci dalış benim için tam bir kabustu. Hani çok iyi olduğunuz bir işi yaparken, yanınızda biri olur ve tüm işi mahveder ya, işte bu dalışta o kişi bendim sanırım. Neden? Çünkü su altında tüm güzel yerler kapılmış, bize ise hafif akıntılı bir nokta kalmıştı. Akıntıdan dolayı bir türlü diz çöküp suyun altında sabit kalamadım. Bu sebepten dolayı badimi paletlerimle birkaç kez dövmüş olabilirim. Hatta olabilirim fazla, Allah’ın bildiğini kuldan saklamaya gerek yok, dövdüm. Ama istemeden oldu.

İlk Gün Tavsiyesi

Becerileri gerçekleştirdiğimiz dalışlar genel olarak 20 ile 30 dakika sürüyor. Eğitimciler 2’şerli gruplar halinde sizi alıyor ve suyun altında becerileri ilk onlar yaptıktan sonra bizden tekrar etmemizi istiyorlar. Eğitim alanında akıntıya direnmek sorun olsa da becerilerin hepsi çok basit bir şekilde gerçekleşiyor. İlk eğitim dalışında akıntıdan dolayı yaşadığım sorunu tekrar yaşamamak için daha sonraki dalışlarda 2 kilo daha fazla ağırlık takarak tedbir aldım. Bu ağırlık sayesinde becerileri yaptığım alanda BC’mi boşalttığım zaman suyun altında rahatlıkla sabit kalabiliyorum. Beceri eğitimi dalışlarında zaman nasıl geçiyor anlamak mümkün değil. Suyun altında birbirimizle iletişimde olmak dalışa ekstra bir keyif katıyor.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

5 Comments

  1. Güzel deneyim olmuş sizin için. ☺️ Denizden korkan ben bunu yapmakta zorlanırım diye düşünüyorum. ☺️

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: