CMAS 1 Yıldız Dalış Eğitimi 2. Gün | Serkan Dinç
CMAS 1 Yıldız Dalış Eğitimi 1. Gün
24 Temmuz 2022
CMAS 1 Yıldız Dalış Eğitimi 3. Gün
3 Ağustos 2022

İkinci gün Allah’a şükür CMAS 1 Yıldız Dalış Eğitimi 1. Gün yazımda bahsettiğim gibi akıntı yoktu fakat su buz gibiydi. Kader mi demeliyim yoksa şans mı bilmiyorum ama dalışlardan sonra tekneye çıktığımızda tüm 1 yıldız dalıcı adayları olarak bireysel horon tepiyorduk. İkinci gün basınç hacim ilişkileri, su altında fizik – fizyoloji, malzemelerin bakımı ve saklanması eğitimlerini, ilk dalıştan önce teknede aldık. Unutmadan bu teori eğitimlerini daha detaylı olarak birde Doğadayız Otelinde 3 saatlik bir eğitim olarak tekrar gördük. Bu eğitimde, eğitimcilerin kişisel tecrübelerini dinledik, farklı dalış noktaları hakkında bilgi aldık. İkinci günün ilk dalışında ise tam maske tahliye, ahtapotla hava paylaşımı, ana hava kaynağı paylaşımı becerilerini gerçekleştirdik.

İkinci Gün, Birinci Dalış

İlk dalışta çok dikkatimi çeken bir gözlemim oldu. Bu gözlem eğitim aldığımız ekibe karşı güvenimi iki katına çıkardı. Daha önce tam maske tahliyesinde göze su değdiği an gerçekleşen vücut tepkimeleri hakkında bir şeyler duymuştum (abim sürekli eğitim dedikodusu yaptı durdu.) Tam olarak maske tahliyesi ve maske çıkarıp takma becerilerinde eğitimcilerin, dalıcı adayının dibine girip, dalıcının inflatörünü eline almadan beceriyi tekrar etmelerini istemiyorlar. Eğer dalıcı adayı bir problem yaşarsa inflatör sayesinde denge yeleğini birden şişirip hep birlikte suyun üstüne çıkacaklar. Allah’tan benim eğitimlerimde hiç denk gelmedim. Fakat abim, kendi eğitiminde buna benzer bir olaya denk geldiği için onun tecrübelerinden bazı hareketleri aklımda tamamlıyorum. Bunu fark ettikten sonra eğitimcime karşı güvenim kat kat arttı.

İkinci Gün, İkinci Dalış

İkinci günün ikinci dalışında su altında ağırlık kemeri çıkarma ve kuşanma, su altında dalış donanımı çıkarma ve kuşanma becerilerini gerçekleştirip kalan zamanımızda serbest yüzerlilik çalışması yaptık. Bu becerilerin brifingi verilirken açıkçası insan biraz tırsıyor. Çünkü ağırlık kemeri bizi suyun dibinde tutuyor onu çıkar tekrardan tak, insan acaba nasıl olacak diye düşünüyor, sonra ekipman çıkartıp tekrar giymek, suyun altında elim ayağım birbirine dolanır mı korkusu yaratıyor. Çünkü ben normal yelek giyerken bile zorlanan bir insanım. Fakat hiç korktuğum gibi olmadı. Ağırlık çıkartıp, tekrar takarken yatay pozisyona geçmemize izin verilmesi bence büyük kolaylık olduğu gibi ekipman çıkarıp tekrar giymek, teknede giymekten daha kolaydı. Özellikle BC’yi hafif şişirip giymesi acayip kolaylık sağlıyor. Üstelik şunuda eklemek istiyorum. Sportif dalışlarda, dalış için hazırlanırken denge yeleğini giymek benim için zulh. Suyun altında daha kolay oluyor.

İkinci Gün Tavsiyesi

Bu tavsiyeyi abim söylemişti. Aslında ilk gün için yazdığım yazıda belirtmem gerekirdi ama unutmuşum. Beceri tekrarında beraber daldığınız buddy’niz beceriyi tekrar ederken iyice takip edin. Eğitimcinin beceriyi yapması ile buddy’nizin tekrar etmesini karşılaştırın. Kendi eksiklerinizi ve yaptığınız hataları daha net bir şekilde anlıyorsunuz.

Buraları hep dalıcı adayları

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: