CMAS 1 Yıldız Dalış Eğitimi 3. Gün | Serkan Dinç
CMAS 1 Yıldız Dalış Eğitimi 2. Gün
3 Ağustos 2022
İzledim: The Offer “Baba filmi nasıl çekildi?”
3 Ağustos 2022

CMAS 1 Yıldız dalış eğitiminin üçüncü ve son günü heyecanlı ve mutlu olduğum kadar hüzünlüydü de çünkü eğitim artık bitiyor, bu hüzün verirken, eğitimin bitip artık 1 yıldız seviyesinde 18 metreye dalabilen dalıcı olmak mutluluk veriyordu. Hayatımın en güzel günü olduğunu söyleyebilirim (Ta ki PADI Advanced Open Water eğitimini alıp 30 Metreye dalana kadar sürdü. Hayatımın en güzel günü ilk 30 metreye daldığım gündü sanırım.) 

Üçüncü Gün, Birinci Dalış

Artık son günün ilk dalışında serbest akışlı regülatörden soluma, palet ucu yüzerlilik, orta suda asılı kalma becerilerini gerçekleştirdik. Bu becerilerde serbest akışlı regülatörden soluma yapmak ilk bakışta biraz zor görünüyor olsa da pratikte çok basitti. Aslında her beceri ilk başta biraz zor gibi görünebiliyor. Ama inanın çok basit.

Unutmadan söylemekte fayda var. Bu yaptığımız becerilerin hepsi basit olsalar da su altında hayat kurtaran beceriler. İzlediğim videolarda profesyonel dalıcıların başına gelen kazaların çoğunun çözümü bu becerilerde yattığını fark ettim. Su altında maske camı düşüp, tekrar takmaktan tutun, regülatör takımını söküp takmaya kadar kazaların meydana geldiği videolar mevcut.

İlk dalış için eklemeyi unuttuğum bir detay daha var. İlk dalışta, dalış ekipmanlarımızı tamamiyle kendimiz hazırladık, hava tüpüne regülatör takımını bağlayıp, dalıştan sonra sökmeye kadar bizim kontrolümüzdeydi. Bu beceriyi de pratikte gerçekleştirdikten sonra diyorsunuz ki tamam ben oldum. Tecrübe dalışlarında, eğitimdeki gibi hava tüpü ve denge yeleği önünüze hazır olarak gelmiyor. malzemeniz yoksa, önünüze atıyorlar; bunlar senin. Sende senin olan ekipmanları bağlayıp hazırlıyorsun.

Üçüncü Gün, İkinci Dalış

İkinci dalışta ise artık 18 metreye inip, dalıcı olmanın keyfini sürdük. Fotoğraf ve video çekildik. Hatta şöyle anlatayım. İlk önce fotoğraf ve video çekimi yaptıktan sonra eğitimcilerimiz bizi buddy’lerimiz ile birlikte gezintiye çıkardı, gezinti sırasında en keyifli yerine geldiğimizde ise tek tek bizi yanına çağırarak dalış bilgisayarından 18 metrede olduğumuzu gösterip, elimizi sıkarak tebrik etti. Tam olarak o an, artık başardığınızı anlıyorsunuz ve acayip bir rahatlama yaşıyorsunuz. Artık CMAS 1 Yıldız Dalış Eğitimini tamamlamış oluyorsunuz.. Ferhan Şensoy’un da dediği gibi; karalar çok sınırlıdır, dünya denizlerden ibaret… İşte bizde o denizlerin dibini görmek için ilk adımı gerçekleştirdik. Bundan sonra hedef Nazım Hikmet’in de dediği gibi; “En güzel deniz: henüz gidilmemiş olandır.” deyip kendi seviyemizi yükseltmek ve daha derine dalıp gidilmemiş denizlerin sayılarını azaltmak. At binenin, kılıç kuşananın, deniz dalanındır.

Yılın Esprisi

Video ve fotoğraflarımızı Muzaffer hocamız çekti. Muzaffer hocamın su altında çektiği mükemmel fotoğrafları var. Merak ederseniz instagram’dan inceleyebilirsiniz. Tam olarak “Muzaffer İNÖZÜ” tıklamanız yeterli. Baba esprisi diye tabir edilen saçma sapan bir espiri anlayışım var. Soğuk savaştakiler gibi. Saçma ama bazen komik olabiliyor. Hatta sinir bozucu bir komiklik. Ben yukardaki paylaşımı yaptıktan sonra Muzaffer hocamda tam olarak o sinir bozucu komikliği hissetmiş olmalıki bu paylaşım hakkında baya geyik yaptı. Tam inflatör’den denge yeleğindeki basıncı ayarlarken çektiği fotoğrafı bende bu şekilde yorumladım. İşte benimde espri anlayışım. İnanın espriyi yaparken değil, sizi darlarken çok eğleniyorum.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: