İzledim: Reha Özcan’dan “Bir Garip Orhan Veli”
Gittim: Meclis Kültür Sanat Merkezi
8 Eylül 2021
İzledim: Godfather Of Harlem
9 Eylül 2021

1914’te doğdum. 1 yaşında kurbağadan korktum. 2 yaşında gurbete çıktım. Yedisinde mektebe başladım. 9 yaşında okumaya, 10 yaşında yazmaya merak saldım. 13’teOktayy Rıfat’ı, 16’da Melih Cevdet’i tanıdım. 17 Yaşında bara gittim. 18’de rakıya başladım. 19’dan sonra avarelik devrim başlar. 20 yaşından sonra da para kazanmasını ve sefalet çekmesini öğrendim. 25’te başımdan bir otomobil kazası geçti. Çok âşık oldum.

Yoğunluktan dolayı anca yazabiliyorum ama ben uzun süre sonra ilk defa kanlı canlı bir tiyatro oyuncusunu, tiyatro oyunu oynarken izledim. Hem de bu tiyatrocu Reha Özcan gibi usta, oynadığı oyun ise Müşfik Kenter gibi bir ustanın daha önce oynadığı şimdi oynama sırası Reha Özcan’a geldiği şiir gibi bir oyun. Şiir gibi diyorum çünkü bu tiyatro oyununda Reha Özcan’ı Orhan Veli rolünde, onun şiirlerini okurken ve hakkında anıları anlatırken izledik. Aslında bu tiyatro oyununu 26 Kasım 2020 tarihinde izleyecektim fakat Pandemi’den dolayı ilk önce ertelenen gösterim ardından iptal oldu ve bana da nasip 27 Ağustos 2021’de, Bir Garip Orhan Veli oyununun Anadolu Turnesinin son oyununu, Meclis Kültür Sanat Merkezi‘nin ise sezonun ilk oyunu olma anlamını taşıdığı oyunda izledim. Yani bir oyun sezonunu kapatıp, bir tiyatro sezonunu açtık.

Usta oyuncu Reha Özcan’a büyük saygılarımı sunarak söylemek istediğim bir şey var; Reha abi şimdi senin boy, pos, endam ortada. Hani oyunun ismi de Bir Garip Orhan Veli’ya, sen sahneye çıkınca hiç garipmişsin gibi durmuyor. Daha çok İstabul’u ipotek etmiş müteahhit tipi var. Bu yüzden Reha abiyi birde Neyzen Tevfik canlandırmasıyla sahneden izlesek ne güzel olur diye düşünüyorum. Sizce de Türkiye’de Neyzen Tevfik’i canlandıracak bir oyuncu varsa o da Reha Özcan olmalı değil mi?

 

Bir Garip Orhan Veli

Oyun hakkında araştırma yaparken denk geldiğim oyun görselleri beni heyecanlandırmıştı çünkü sahnede arka planda büyük bir ekran mevcuttu fakat izlediğim oyunda böyle bir ayrıntı olmadı, acaba olsaydı farklı bir atmosfer olur muydu diye düşünüyorum, illaki olabilirdi fakat oyun minimal sahne tasarımı ve ışık yönlendirmeleri sayesinde bu halde bile yeterliydi. Reha Özcan’ın enerjisi ve seyirciyi oyunda her daim aktif tutması ise alkışlara değer bir performans. Şiir seviyor, Orhan Veli seviyorsanız mutlaka izlemeniz, izlediğinizde pişman olmayacağınız hatta izlerken kafanızı hafif yana yaslayıp, suratınızda salakça bir gülümseme ile izleyeceksiniz.

Müşfik Kenter’den Reha Özcan’a

Bir Garip Orhan Veli tiyatro oyununu Murathan Mungan yazmış, 2012 yılında aramızdan ayrılan usta tiyatro oyuncusu Müşfik Kenter 30 sene boyunca sahnelerde oynamış ve şimdi rahmetli Müşfik Kenter’in bayrağını Reha Özcan sırtlanıp, bu oyunu oynamaya devam ediyor. Keşke Müşfik Kenter’ide sahnede izlemek nasip olsaydı diye aklımdan geçiriyorum ancak henüz bu tiyatro oyunundan haberim yokken Spotify’ın derinliklerinde 1995 yılında yayınlanan ve Müşfik Kenter’in seslendirdiği Bir Garip Orhan Veli albümünü iç geçire geçire dinlemiştim. Sadece sesinden bile sahnedeki duruşu, oynayışı aklımda canlanan Müşfik Kenter’i hayallerimde Bir Garip Orhan Veli’yi oynatmaya devam ediyorum. Müşfik Kenter’den Bir Garip Orhan Veli albümünüde yazının sonuna ekliyorum. Mutlaka dinlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Oyunda Dinleyeceğiniz Şiirler

Kapalı perdeler ardında İstanbul’u dinliyorum ile başlayacak bir Garip Orhan Veli tiyatro oyunu ve tren sesi,kapalı çarşıı, dedikodu, kitabe-i sengi mezar, harbe giden, baş ağrısı, sabaha kadar, ne kadar güzel, efkarlanırım, güzel havalar, hürriyete doğru, değil, dalgacı Mahmut, bedava, vatan için, kuyruklu şiir, birdenbire, hayat böyle zaten, mahallemdeki akşamlar için, deniz, veda, istanbul türküsü şiirleriyle son bulacak. Arada birkaç tane daha ismini bilmediğim şiir mevcut, bu sıralamayı da Ekşi Sözlük’ten aldım bilginiz olsun.

Reha Özcan’dan “Bir Garip Orhan Veli” Galeri

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: