İzledim: Don’t Look Up “Gerçek Kara Mizah” | Serkan Dinç
Liyakatlı Liderler Mi Yoksa Parazitler Mi?
27 Aralık 2021
Okudum: Fernando Pessoa – Anarşist Banker
28 Aralık 2021

Son zamanlarda böyle güzel filmler pek yapılmıyor. Tabii güzel dediğime bakmayın, çünkü güzellik göreceli ve sizin o’na hangi açıdan baktığınıza bağlı. Filmin kadrosuna baktığınız zaman Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrence, Chris Evans (Kaptan Amerika), Jonah Hill ve diğer o muhteşem oyuncuları görüp Inception gibi aksiyon dolu, akıl oyunları dolu ve ters köşe bir film bekliyorsunuz ama bu filmin türü olarak bunu beklememeniz gerekir. Bu filmi kara mizah olarak değerlendirmeniz ve kara mizah filmleri arasında efsanevi olduğunu kabul etmelisiniz. Ama Oscar’lık aksiyon/fantastik türünde bir film bekliyorsanız tabii ki film o kadar güzel değil. Unutmayın, bu sadece kara mizah filmleri kategorisinde olan bir film. Bu yüzden film efsanevi…

Kara Mizah konulu filmler bana sanat filmlerinden daha derin ve anlamlı geliyor. Açıkçası bu film hakkında, yani bu filmden konu alarak bir kaç şeyden bahsetmek istedim. Aslında aklımdakileri tam olarak kompozisyonlayamasamda bir kaç kelime ettim. Bu yazılarıda okumanızı ve yorum yapmanızı isterim;

Başrolde Ricky Gervais Mi Olsaydı Acaba?

Don’t Look Up filmi türü bakımından Leonardo DiCaprio yerine Adam Sandler, Ricky Gervais ya da Ryan Reynolds gibi yıldızları görmeyi isterdim. Leo filmde kötü mü oynamış kesinlikle hayır, çok güzel oynamış, farklı bir renk katmış diyebilirim ama kara mizah deyince aklıma ilk gelen isim Yalanın İcadı, After Life ve en son izlediğim şovu Humanity ile aklıma kazınan Ricky Gervais. Tam onluk bir yapım değil mi? Hatta geçen günlerde Yıldız Tozu’nu izledim, o’onun da bu filmde bir bölümü vardı, tam olarak üzerine yapışan o kara mizah orada da ortaya çıkmıştı. Ricky Gervais işte yine yapmış yapacağını demiştim.

Kabul Edelim Hepimiz Hıyarız

O kadar şeyden konuştuk, filmin konusunda da bahsedelim. Don’t Look Up yani Yukarı Bakma filmi günümüzün dijitalleşerek yozlaşmış toplumunu yani bizleri konu alarak, dünyanın sonunun gelmesini işleyen bir film. Filmde bolca popüler kültür ve popüler kültüre yön veren aktivist, fenomen ve ünlü göndermesi de var. Zaten filmi yapmanın amacıda bu olmalı. Hatta Cem Yılmaz falan bu filmi görüp Türkiye versiyonunu çekmeli, ki ülkemizden daha iyi malzeme çıkacağına yüzde yüz eminim. Aslında Cem Yılmaz’ın Karakomik filmlerinde de mevcut göndermeler var ama daha fazlası ve anlaşılır olanı yapılabilir. Son olarak şunu söylemek istiyorum; bu filmde görüyoruz ki sadece Türk toplumuna özgü olduğunu düşündüğüm hıyarlıklar genel olarak tüm dünya vatandaşlarında varmış. Türk, İngiliz, Amerikan ve diğerleri olarak ,farklı inançlara sahip olup, farklı diller konuşuyor olsakta, aramızdaki hıyarların sayısı gerçekten göz göre göre dünyanın sonunu getirecek kadar fazla.

Dipnot: Aziz Nesin Türklerin yüzde 60’ı aptaldır demişti ve haklı çıkmıştı. Lütfen demagoji yapmayı bırakalım ve hıyar olduğumuzu kabul edelim. Ferhan Şensoy’un Dalyanak tabirini paylaşmak isterdim ama Youtube’tan kaldırmışlar. Onu’da ekleyip bir gün bu yazımı güncelleyeceğim.

 

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

6 Comments

 1. liveterra dedi ki:

  Merhaba dostum. Yazılarını ve siteni çok beğendim. WordPress hangi planı kullanıyorsun? Premium gibi duruyor. Bir de wordads kullanıyor musun?

  • Serkan Dinç dedi ki:

   Merhabalar, teşekkür ederim. WordPress’i ücretli olarak kullanmıyorum. Kendi hostingim üzerinde barındırıyorum. Bundan dolayı premium gibi duruyor olabilir. Wordads’i ilk defa duydum. Onu kullanmıyorum, Google Adsense kullanıyorum. Fakat sitemin ziyaretçi sayısı çok az olduğu için bir kârı yok. Bu yüzden reklamları kapatmayı düşünüyorum.

 2. liveterra dedi ki:

  Teşekkür ederim. WordPress etkinliklerine katılabilirsiniz orada trafik alabilirsiniz. Ben sizi de ekleyeyim bir etkinliğe isterseniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: